Podpisz apel o równy dostęp do diagnozy autyzmu

„Miałam 28 lat kiedy dostałam diagnozę. Chciałabym wiedzieć wcześniej. (…) dzięki diagnozie mogę dążyć do tego, czego naprawdę chcę.”

 

Ida Tymina

slide_1

Podpisz apel o równy dostęp do diagnozy autyzmu

„Miałam szansę wcześniejszą diagnozą na więcej wsparcia i zrozumienia. Tego nie było w ogóle. To jest takie przeżywanie żałoby po życiu. Do tej pory jest we mnie dużo złości.”

 

Klaudia Lewandowska

 

slide_2

Podpisz apel o równy dostęp do diagnozy autyzmu

„Autyzm to była kompletna abstrakcja. Potem okazało się, że mnie też to dotyczy. Kiedy wiesz co się z Tobą dzieje odpowiadasz sobie i swoim bliskim na bardzo wiele pytań.”

 

Dorota Bartosiak

slide_3
petition

LICZBA OSÓB, KTÓRE

PODPISAŁY APEL:

6
1
7
6

Podpisz nasz apel!

Tysiące dziewczynek i kobiet w spektrum autyzmu żyje w Polsce bez diagnozy. Borykają się z natłokiem problemów, brakiem zrozumienia, piętnem społecznym, wykluczeniem. I nawet nie wiedzą dlaczego!
Diagnoza pomogłaby im to zmienić. Mamy katastrofę diagnostyczną. 
Według danych z NFZ w roku 2021 na trzech zdiagnozowanych chłopców przypada tylko jedna dziewczynka. To się musi zmienić! 

 

Podpisz TERAZ! Aby zapewnić kobietom dostęp do diagnozy autyzmu.
 

Podaj adres e-mail

slide_1
slajd 2

slajd 1

okladka

slajd 3

Pobierz raport

AUTYZM KOBIET
w Polsce

„Raport Fundacji JIM „Autyzm kobiet w Polsce” ma pokazać, że dziewczynki/kobiety mają prawo do takiego samego wsparcia jak chłopcy/mężczyźni. Mają prawo do takiej samej ochrony zdrowia. Chcemy też tym raportem autystycznym kobietom powiedzieć – Nie będziesz szła sama. Mamy nadzieję, że nas usłyszą (…).

 

Wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia i nadal należy walczyć o postęp. Wiemy, że obecne narzędzia są wobec dziewczynek/kobiet „uprzedzone”. Wiemy też, że społeczeństwo jest bardziej uważne na symptomy autyzmu u chłopców/mężczyzn i częściej kieruje się ich na diagnozę. Że dziewczynki/kobiety poddane presji społecznej próbują się dostosować i zamaskować swój autyzm. Nie mają na swój autyzm przyzwolenia (…)”.

author_photo
Tomasz Michałowicz
Prezes Fundacji JiM
author_sign/

Wspierają nas

Współpracujemy z firmami którym zależy na autentycznym, realnym wsparciu naszej społeczności. Ich zaangażowanie to dla nas zmiana na lepsze. Dzięki akcji Ciche Godziny zakupy w sklepie dla osób w spektrum nie są równoznaczne z wyjściem z własnej strefy komfortu. Brak tłumów, rozpraszającej muzyki, intensywnych świateł. Ten mały z pozoru gest znaczy dla nas bardzo wiele. Cieszymy się, że nasi Partnerzy to firmy, którym los osób w spektrum nie jest obojętny. 

help_as
empik
aldi
stokrotka
jai_kudo
modivo
manufaktura